Tags

, ,

Czy podczas wystąpień publicznych zawsze mamy do czynienia ze stresem? Jak sobie z nim radzić? Czy są sprawdzone metody na powstrzymanie stresu w takich sytuacjach?

szkoleniaCzy człowiek, który zamierza prezentować coś publicznie, powinien posiadać określone cechy? Bingo! To właśnie określone cechy dają nam możliwość powstrzymania stresu podczas prezentowania informacji. Jakie mogą to być cechy? Rozpatrzmy najważniejszą z nich.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę kwestię asertywności – czy według Was ma ona jakikolwiek wpływ na stres? Według mnie zdecydowanie tak! Dzięki asertywności posiadamy cechy człowieka, który zna swoją wartość i wie co mówi. To niezwykle pomocne i może rozwiązać większość problemów.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają budować swoją asertywność, a chcą zminimalizować stres na wystąpieniach publicznych, pozostaje kilka złotych rad, które były znane już wiele lat temu. Jedna z metod polega na tym, że osoba która ma zamiar prezentować informacje, wychodzą na scenę ma wyobrażać sobie ludzi odgrywających rolę publiczności w samej bieliźnie. Według wielu trenerów, pozwala to rozluźnić się i spojrzeć na wszystko z dystansem. Pewnie już wielu z Was słyszało o tej metodzie, lecz jednak według mnie jest ona kompletnie nieskuteczna.

Natomiast skuteczną metodą jest na pewno przygotowanie sobie notatek, z których w razie problemów będziemy mogli skorzystać. Sama świadomość posiadania takich notatek pozytywnie wpływa na zdolność do poradzenia sobie ze stresem. Dzięki nim, nasze wystąpienia publiczne są również bardziej płynne i uporządkowane. My sami również  to czujemy – a łatwiej jest nam przejść przez prezentację wiedząc, że dobrze nam idzie.