Tags

, ,

 

Niektórzy managerzy nie posiadają żadnego konkretnego wykształcenia w kierunku, na którym pracują. Czy takie osoby potrafią zmotywować swoich pracowników? Czy umiejętność motywowania wiąże się z wykształceniem, czy jest ono niezależne od tego czynnika?

wystąpienia publiczneKażdemu wydaje się, że osoba na stanowisku menadżera powinna posiadać wykształcenie wyższe,a także odpowiednie doświadczenie (w tym takie w wystąpieniach publicznych. Z doświadczeniem się zgodzę, jednak szkoła, jeśli chodzi o motywacje swoich pracowników, nie ma według mnie jakiegokolwiek znaczenia.

Ponadto wiele dużych firm posiada własne, wewnętrzne programy szkoleniowe dla swoich pracowników, dzięki czemu posiadanie przez managera formalnego, uniwersyteckiego wykształcenia, nie jest w jakimkolwiek stopniu potrzebne do nauki tego, jak motywować swoich pracowników. Do nauki innych rzeczy też zresztą nie. Najlepsze światowe korporacje posiadają nawet własne podręczniki marketingu, które zawierają inną wiedzę, niż te dostępne na uniwersytach. Są one oparte na praktycznym know-how firmy.

Oczywiście nie istnieje idealny kierownik, który posiadł wszystkie zdolności i umiejętności kierowania ludźmi. Jednakże wraz z upływem czasu i wzrostem doświadczenia, każdy z nas staje się co raz to lepszy, w tym również i osoby uczące się sztuki zarządzania firmą i ludźmi.

Niezbędnym element całej układanki efektywnej pracy firmy, jest zgranie zespołu pracowników ze sobą i z kierownictwem, a także ich wzajemna motywacja do dalszych działań. Bez względu na to, jak wiele jest pożądanych na kierowniczym stanowisku cech i umiejętności, można je uznać za tymczasowe narzędzia, elastyczne i zmienne, za pomocą których jednostka wypełnia aktualne zadania. Motywacja, którą mają wzbudzać menadżerowie, jest czymś więcej – napędza ona całą firmę do działania.

 

 

 

 

Advertisements