Tags

,

Niektórzy ludzie twierdzą, że asertywność to cecha, która jest po prostu wrodzona. Jest to nieprawda! Asertywność to cecha, której bez większego problemu może nauczyć się każdy z nas. 

Asertywność najczęściej przejawia się z wyrażaniu własnego zdania, własnych uczuć z uwzględnieniem tego, że nie naruszamy prawa innych osób. Czyli chodzi po prostu o przekazywanie czegoś w sposób kulturalny, odmowa w taki sposób, aby druga osoba nie poczuła się urażona.

asertywnośćAsertywność ułatwia nam życie codzienne i zawodowe. Dzięki niej potrafimy zrozumieć innych ludzi, nie zmieniając swojego zdania czy też postępowania. Pewnie w naszym otoczeniu każdy z nas znajdzie osobę, która bez najmniejszego problemu potrafi wyrazić swoje emocje czy uczucia, kiedy to inni ludzie mają z tym dosyć spore problemy. Asertywność coraz to częściej mylona jest z nieśmiałością, jednakże jedno i drugie to dwie inne wartości, których nie powinno się porównywać.

Niektóre nasze zachowania są asertywne, jednak my nawet o tym nie wiemy. Dzięki temu mamy świadomość, że asertywność to cecha, która jest w każdym z nas, wystarczy jedynie ją znaleźć i zacząć pielęgnować. Nauka asertywności nie jest wcale taka trudna, jak może się to wydawać. Jak można nauczyć się asertywności? Przede wszystkim musisz nauczyć się wyrażać swoje zdanie w taki sposób, aby inni ludzie nie zostali skrzywdzeni Twoimi słowami. Ważną kwestią w przypadku osób asertywnych jest to, że nie pozwalają sobie wejść na głowę, dlatego też osoby uczące się tej cechy powinny przede wszystkim panować nad swoimi emocjami i odpowiednio reagować w sytuacjach, które takiej reakcji wymagają, na przykład kiedy ktoś prosi o przysługę, której oni akurat nie chcą mu dać.

 

 

 

Advertisements