Tags

,

Temat motywacji jest szeroko eksploatowany w wileu materiałach dotyczących rozwoju osobistego – jest jeden z naczęstszych motywów na wszelkich szkoleniach, które odbywają się w “branży rozwojowej”, a często przewija się też na tych czysto biznesowych warsztatach.

motywacjaCzy  człowiek powinien być zmotywowany każdego dnia w takim samym stopniu? Czy powinien codziennie rano wyskakiwać z łóżka i zaczynać dzieć od ‘zrobienia’ dziesięciu kilometrów? Według mnie wcale nie jest to konieczne. Niestety, ale prawda jest taka, że utrzymanie wysokiego poziomu motywacji na co dzień, dla przeciętnego człowieka jest niemalże niemożliwe. Większość z nas ma czasem gorszy dzień, w którym odechciewa się wszystkiego.

Życiem jest czasem ciężkie, ale musimy sobie radzić z wszystkimi przeciwnościami i zaufać swoim możliwościom, które są przed nami. Każdy ma więc wzloty i upadki motywacji – i tę sytuację uważam za naknajbardziej zdrową i normalną. Chodzi o to, byśmy bez względu na aktualny nastrój po prostu codziennie realizowali nasze założone wcześniej działania – byśmy małymi krokami zbliżali się do relizacji naszych celów życiowych. I taka motywacja jest według mnie całkowicie wystarczająca.

Dzięki celowemu, codziennemu działaniu  możemy dojść do każdego zamierzonego celu. Wymaga to nie lada wysiłku, jednak osiągnięte cele w pełni wynagrodzą nam trud pracy. Motywacją każdego dnia dla każdego z nas możemy być całkowicie inna sprawa. Dla wielu, motywacją są ogromne pieniądze, które można w życiu zarobić. Mam wrażenie, że szczególnie w venrtum kraju, pieniądze stają się coraz ważniejszym czynnikiem motywacyjnym. Wiadomo, że im więcej pracodawca jest nam w stanie zaoferować, tym więcej pracy przykładamy do powierzonego projektu. Jednak bywają znacznie ważniejsze motywy w życiu człowieka – dążenie do ideału, rodzina czy też miłość.

Utrzymanie odpowiedniej motywacji każdego dnia jest kwestią indywidualną. Dlatego też każdy z nas powinien znaleźć to, co pobudza go najbardziej – i kierować się tym na codzień.