Tags

, ,

Co człowieka motywuje do ciężkiej pracy? Czy pieniądze mogą sworzyć odpowiednią motywację by ludzie dawali z siebie wszystko? Czy też lepsze są inne źródła motywacji?

motywacjaUtrzymanie motywacji każdego dnia jest zadaniem ciężkim, które wymaga od nas nie lada wyzwania i ciężkiej pracy, jednak skutki po jakimś czasie na pewno będą widoczne. Polska uważana jest za kraj, w którym mieszka mnóstwo bardzo utalentowanych ludzi. Mamy jednak również opinię, że ludzie w naszym kraju są leniwi.

Jestem zmuszony zgodzić się z obiema opiniami na temat naszych szanownych rodaków. Oczywiście nie dotyczą one wszystkich, jednakże opisują one pewną średnią. Te opinie została już dosyć szeroko przyjęte i tak już zostało. Czy motywacja wśród Polaków jest aktywna tylko i wyłącznie  przez krótki czas? Czy potrafimy się zmobilizować tylko w obliczu zagrożenia (jak podczas wojen i powstań narodowych)? A może jednak potrafimy posiadać motywację każdego dnia?

Kwestie ta są oczywiście indywidualne. Dla jednych dobrą motywacją każdego dnia mogą być ogromne pieniądze, zarabiane w pracy, czy też posiadany majątek, dla innych natomiast motywacją może być udany i szczęśliwy związek z partnerką, jest to po prostu bardzo zróżnicowane w obrębie całej populacji. Pewnym rozwiązaniem, dobrym dla niektórych mogą być szkolenia motywacyjne, które pozwalają obudzić pokłady motywacji drzemiące w podświadomości.

Jednak są prostsze rozwiązania. Przede wszystkim warto wiedzieć, że motywacja rośnie wraz z widocznym rezultatem naszej ciężkiej pracy. Im więcej widzimy osiągniętych celów, tym bardziej mamy ochotę do kolejnych działań. Najlepszą strategią motywacyjną jest więc wyznaczanie sobie (lub pracownikom) celów podzielonych na części, tak by po krótkim czasie można było powiedzieć “piersza część już ukończona”.