Tags

, ,

Asertywność to bardzo przydatny w wielu sytuacjach wzorzec zachowania. Każdy powinien mieć go w swoim repertuarze umiejętności komunikacyjnych. Jednak czy cecha ta jest przydatna zawsze i wszędzie?

asertywnośćW niektórych przypadkach możemy napotkać się z problemem spowodowanym właśnie asertywnością. Czy taka postawa powinna mieć miejsce w związku damsko męskim? Zachowanie asertywne powinno występować w jakiejkolwiek relacji dwóch lub więcej ludzi. Dzięki niej możemy wyrazić swoją dojrzałą postawę, dzięki czemu osoby, z którymi rozmawiamy, uważają nas za osoby na poziomie, z którymi można porozmawiać o wszystkim.

Dlatego też z związku damsko męskim taka postawa jak najbardziej powinna się przejawiać. Asertywność to cecha, dzięki której człowiek może przyjąć do swojej wiadomości słowa krytyki od drugiej osoby. Jest to ważna cecha w związku, ponieważ brak przyjęcia krytyki od partnera wiąże się najczęściej z trzymaniem się nieefektywnych zachowań i kontynuowaniem przykrych dla drugiej strony wzorców. Te rzeczy w większości wypadków są przyczynami kłótni.

Asertywność to wzorzec zachowania, którego oczywiście można się nauczyć, dlatego też osoby, które nie posiadają takiej cechy, nie są z góry skazane na niepowodzenia w związkach damsko męskich. Dzięki asertywności, w związku dwóch ludzi nie musi dochodzić do kłótni.

Warto jednak pamiętać, że zachowanie asertywne, a egoistyczne to dwie całkiem inne postawy, dlatego też powinniśmy wziąć to pod uwagę podczas ewentualnej nauki zachowania asertywnej postawy. Egoistyczne zachowanie nie może mieć miejsca w jakimkolwiek udanym związku, ponieważ taka relacja byłaby stale zagrożona rozpadem. Osoba która toleruje zachowania egoisty, będzie przezywać coraz większą frustrację, aż dojdzie do punktu w którym będzie musiała ją wyrazić. Wtedy zazwyczaj następuje wybuch – i to żadko jest konstruktywne. Dlatego poza wyrażaniem własnych pragnień i emocji, musimy również doceniać spostrzeżenia drugiej osoby i na ich podstawie próbować coś zmienić w sobie – na tym również polega asertywność.

 

 

 

Advertisements