Tags

, , ,

Wiele osób o bardziej amatorskim podejściu myśli, że emocje są kluczem do wszystkiego, że cała sztuka prezentacji sprowadza się do rozbudzania i kierowania emocjami. Prawda jest taka że wywoływanie emocji ma największe znaczenie dla mówców motywacyjnych, szołmenów i aktorów.

publiczne prezentacjePrzygotowując wystąpienie publiczne chcemy by było jak najlepsze, chcemy wywrzeć dobre wrażenie, „sprawdzić się”, i przekonać ludzi do czegoś. Możemy brać różne czynniki które nam w tym mogą pomóc i nad którymi możemy popracować: mowę ciała, wywoływanie emocji, albo właściwą strukturę przemówienia. Przyjrzyjmy się bliżej tym kilku czynnikom i temu jakie mają znaczenie dla dobrego wystąpienia.

Jakie znaczenie mają emocje? Tutaj jest chyba najwięcej nieporozumień. Wiele osób o bardziej amatorskim podejściu myśli, że emocje są kluczem do wszystkiego, że cała sztuka prezentacji sprowadza się do rozbudzania i kierowania emocjami. Prawda jest taka że wywoływanie emocji ma największe znaczenie dla mówców motywacyjnych, szołmenów i aktorów. Jeśli nie jesteś w żadnej z tych grup, to prawdopodobnie inne umiejętności będą dla Ciebie ważniejsze. To co może pomagać każdemu w kontekście pracy z emocjami, to po prostu przemawianie z pasją. Jeśli mówimy jednak o tym co nas interesuje, to często nie będzie wymagać to żadnej specjalnej pracy nad sobą, by pasja była widoczna. Często wystarczy po prostu nastawić się od początku na to, że będziemy mówić „od serca”, zamiast wchodzić w rolę sztywnego profesora. To sprawi że pozytywne emocje będą obecne niejako „w tle” naszej prezentacji.

Jakie znaczenie ma mowa ciała? Oczywiście ma duże znaczenie – wtedy gdy mamy z nią problem. Kiedy mamy nerwowe tiki, kiedy nie wiemy co zrobić z rękami i kiedy się dziwacznie kołyszemy na boki – wtedy mowa ciała ma duże znaczenie. I wtedy należy popracować nad zmianą tych wzorców. Również kiedy nie jesteśmy przygotowani, kiedy obawiamy się publiczności, kiedy generalnie źle czujemy się na scenie – mowa ciała będzie to pokazywać. Tylko wtedy to nie nad nią bezpośrednio należy pracować, a nad przyczynami problemów – zazwyczaj nad nieprzygotowaniem.

I w końcu element najczęściej pomijany, szczególnie przez trenerów promujących „szołmeński” styl wystąpień publicznych – tym elementem jest przygotowanie solidnej struktury prezentacji, szkieletu po którym będziemy się poruszać. Tutaj rolę odgrywają:

– struktury językowe (np.: zestawienie obok siebie przeciwstawnych idei jak w zdaniu „mamy 100 powodów by tego nie zrobić, ale mamy 1000 powodów by to zrobić”),

– struktura tekstu dobrana do tego co chcemy przekazać (np.: przedstawienie problemu –zaproponowanie rozwiązania – pokazanie dowodu że zadziała – i wezwanie do akcji).

– logika. Znowu, wbrew temu co wydaje się wielu laikom, w wielu sytuacjach, to dobrze dobrane argumenty logiczne będą miał znacznie większą siłę przekonywania niż argumenty odwołujące się do emocji.

Ten ostatni element chciałbym tu szczególnie podkreślić. Warto zwrócić uwagę, że jeśli przeczytamy zapis słynnych przemówień, przemówień które zmieniły bieg historii, to one nadal działają na nas nawet pomimo tego że ich autor czasem nie żyje od paruset lat. Działa więc sama struktura i wzorce językowe – bez wsparcia mowy ciała autora czy jego głosu.

Advertisements