Tags

, , ,

Wielu ludzi bardzo boi się wystąpień publicznych. Ich poziom adrenalina podnosi się do takiego poziomu jakby ich życie było zagrożone, kiedy ktoś im zaproponuje „Pani Kasiu, może przedstawi Pani ten pomysł na konferencji?”. Z tego powodu niektórzy zatrzymują się w miejscu na pewnym etapie rozwoju zawodowego. Inni jednak starają się znaleźć jakieś wyjście. Hasło ‘wystąpienia publiczne szkolenia’ jest jednym z częściej wyszukiwanych w Internecie, jeśli chodzi o sprawy związane z rozwojem osobistym. I rzeczywiście dobre szkolenie autoprezentacji może znacząco zmniejszyć, a czasem nawet całkowicie zlikwidować te lęki.

Poniżej omówię nieco dokładniej dlaczego takie lęki w ogóle nas nawiedzają. Najczęstsze przyczyny to:

przyczyny stresu1. „Nie mam nic do powiedzenia”

Najgorsze co możemy zrobić to wyjść na środek nie mając żadnego jasnego przesłania czy wiadomości, które chcielibyśmy przekazać ludziom. Wyjść na scenę tylko dlatego że ktoś nas o to poprosił lub umożliwił. Nic dziwnego że w takie sytuacji zaczynamy czuć się nieswojo. To uczucie następnie, w miarę zbliżania się prezentacji w czasie przekształca się w lęk. Rozwiązaniem jest odmawiać dawania prezentacji wtedy gdy nie mamy żadnego konkretnego przesłania dla danej publiczności.

2. „Nie wiem jak to powiedzieć”

Inną sprawą jest wiedzieć jak ubrać nasze przesłanie w słowa, jakich argumentów użyć, jaki styl wypowiedzi przyjąć. Wtedy ryzykujemy że nawet mając ważny przekaz możemy zostać przez ludzi nie zrozumiani lub zignorowani. To również może wzbudzać całkiem mocny i namacalny strach. Dobry sposób by sobie z tym poradzić to poświęcenie energii i czasu na porządne przemyślenie i przygotowanie wszystkich rozwiązań jakie tu możemy zastosować. Pomocne mogą być książki o wystąpieniach publicznych które często podają gotowe wzorce językowe które możemy zaadoptować do naszych potrzeb.

3. „Nie wiem jak publiczność zareaguje”

Ostatnia sprawa to ludzie po drugiej stronie sceny. Nawet jeśli wiemy co chcemy powiedzieć i potrafimy atrakcyjnie to przedstawić, możemy lękać się tego jak publiczność zareaguje. Co z tym zrobić? Jednym z rozwiązań jest zdobycie wcześniej, przed prezentacją jak najwięcej informacji o ludziach którzy zasiądą na widowni. Najlepiej skontaktować się kimś kto będzie widzem i zadać mu pytania o to czego oczekuje po prezentacji, co sprawiłoby ze uznałby ją za udaną, a co sprawiłoby że uznałby ten czas za stracony. Możemy dostosować do tego treść i sposób przekazu naszego wystąpienia i w ten sposób również zmniejszymy lęk.

Powyższe punkty opisują realne przyczyny lęku przed występowaniem które widziałem u klientów. Samo przyznanie że nas dotyczą to początek – by pozbyć się leku trzeba też podjąć kroki które opisałem.