Tags

, , ,

Większość ludzi nie uczy się dobrze prezentować w szkole. Kiedy zaczynają karierę stają przed wyzwaniem wzbudzenia zainteresowania tym co mówią. Mają wiedzę „twardą”, ale potrzebują jeszcze ją „sprzedać”…

wystąpienia publiczneWiększość ludzi nie uczy się dobrze prezentować w szkole. Kiedy zaczynają karierę stają przed wyzwaniem wzbudzenia zainteresowania tym co mówią. Mają wiedzę „twardą”, ale potrzebują jeszcze ją „sprzedać”. Niektórzy szukają pomocy w szkoleniach. Często firma funduje im takie treningi (są organizowane specjalne szkolenia dla firm), a czasem sami zapisują się na szkolenia otwarte.   Wielu również po prostu czyta w Internecie lub w książkach o tym jak ulepszyć swoją autoprezentację. Poniżej omawiam trzy podstawowe sprawy warte rozważenia na etapie przygotowywania prezentacji.

1.    Zrób sobie tzw: mapę myślową, lub mapę idei. Polega to na tym że rysujesz treść jako najważniejsze kwestie które poruszysz połączone liniami lub strzałkami. Dzięki temu sam o wiele głębiej i pełniej ogarniesz temat  o którym będziesz mówić. Sprawi to że kiedy wystąpi jakieś zakłócenie to łatwiej Ci będzie wrócić do tematu.

2.    Używaj wizualizacji. Połóż się na godzinę w spokojnym miejscu i wyobraź sobie najbardziej optymistyczny scenariusz Twojej prezentacji – zobacz jak mówisz z pewnością siebie, jak widownia daje Ci brawa i jak potem coś pozytywnego się dzieje w wyniku tego wystąpienia. Dla przykładu możesz wyobrazić sobie że na publiczności był ktoś mający cenne dla Ciebie kontakty i potem on lub ona podchodzi do Ciebie i chce porozmawiać.

3.    Zrezygnuj ze stosowania PowerPointa. Chyba że chcesz pokazać obrazki (np.: projekt osiedla i wizualizacja jak będzie wyglądać). Jeśli wyświetlisz tekst to widzowie i tak szybciej go przeczytają niż Ty wypowiesz. W takiej sytuacji nie mają już po co Cię słuchać.

Powyższe idee mogą Ci pomóc przeprowadzić bardziej skuteczne i przyjemniejsze dla widzów wystąpienie publiczne.

Advertisements