Tags

, , , ,

Według niektórych badań ankietowych ludzie częściej boją się wystąpień publicznych niż śmierci. W tym artykule daję kilka prostych i stosunkowo łatwych do zastosowania wskazówek które pozwolą zrobić lepsze wrażenie na widowni i nawiązać z nią bliższy kontakt. 

wystąpienia publiczneWedług niektórych badań ankietowych ludzie częściej boją się wystąpień publicznych niż śmierci. W tym artykule daję kilka prostych i stosunkowo łatwych do zastosowania wskazówek które pozwolą zrobić lepsze wrażenie na widowni i nawiązać z nią bliższy kontakt. Przez to sprawią że przejście przez prezentację będzie łatwiejsze i znacznie mniej stresujące.

1. Na etapie przygotowywania prezentacji myśl bardziej o swojej publiczności niż o sobie. Pomyśl że ci ludzie postanowili poświęcić Ci najcenniejszą rzecz jaką mają – swój czas i zastanów się co sprawi że poczują że była to dobra decyzja. Co ich zainteresuje, czego chcieliby się dowiedzieć, jak chcieliby się poczuć albo w co uwierzyć? Jeśli nie jesteś w stanie sam na to wpaść, postaraj się porozmawiać wcześniej z którąś z tych osób i zadać jej kilka pytań. Następnie pomyśl jak ułożyć wystąpienie żeby to właśnie dostali.

2. Przyjmij konwencję „rozmowy” zamiast typowej prezentacji. By nawiązać kontakt z ludźmi na widowni zacznij zadawać im pytania które wciągną ich w temat. Poprowadź z nimi dialog zamiast tylko przedstawiać wiedzę jak typowy profesor. Również bądź gotowy odpowiadać na ich pytania. Nie bój się tego że nie będziesz w stanie odpowiedzieć na wszystkie -jeśli będziesz autentyczny i nie będziesz próbował udawać mądrzejszego niż jesteś to nie będzie to problemem.

3. Nie używaj PowerPointa ani podobnego oprogramowania (chyba że pokazujesz zdjęcia lub obrazki). W żadnym wypadku nie wrzucaj tekstu na slajdy. A już nigdy przenigdy nie czytaj tego co wyświetla się na rzutniku. Ludzie nie są w stanie jednocześnie słuchać i czytać, więc jeśli wyświetlisz im tekst to odciągniesz uwagę od tego co mówisz i twój wizerunek znacząco straci na atrakcyjności. Jeśli już zdecydujesz się na użycie PowerPointa to ogranicz ilość slajdów do minimum. Ogranicz również ilość wyświetlanego materiału do jednego komunikatu na jednym slajdzie.

4. Jeśli chcesz coś pokazać w postaci graficznej lepiej narysuj to na tablicy lub flipcharcie – ludzie będą znacznie bardziej zaangażowani kiedy będą mogli obserwować proces tworzenia, lub w nim uczestniczyć. Mów im więc o tym co rysujesz i zadawaj pytania tak by ich wciągnąć w aktywne uczestnictwo.

5. Pomóc Ci mogą również szkolenia wystąpień publicznych, o ile mają praktyczny charakter. Takie warsztaty powinny dać Ci nie tylko wiedzę ale i doświadczenie tego jak działa zastosowanie różnych technik. Szukaj więc treningów na których będziesz miał możliwość przećwiczenia jak największej ilości materiału, a nie tylko obserwowania jak fajnie to działa kiedy pokazują je prowadzący.

Advertisements